EDUKACJA PROFILAKTYCZNA U DZIECI – WARSZTATY STOMATOLOGICZNE

Z WIZYTĄ W SZKOLE MEDYCZNEJ W NOWYM SĄCZU

W dniu 30 kwietnia 2019r. Grupa Starsza i Oddział Zerowy

W dniu 07 maja 2019r. Grupa Maluchów i Średniaków na Warsztatach dotyczących

• higieny jamy ustnej, w trakcie których dzieci uczestniczyć będą w wykładach z zakresu profilaktyki, promowania bezstresowych wizyt stomatologicznych
  • warsztaty farmaceutyczne (sporządzanie mikstur i lekarstw, produkcja naturalnego mydła)

Czujemy ogromną potrzebę edukacji profilaktycznej u dzieci jako bardzo ważnego elementu budowania świadomości prozdrowotnej z realną szansą zabezpieczenia zębów przed próchnicą u dzieci.

Cel warsztatów:

• w przystępny sposób, korzystając z materiałów multimedialnych oraz rekwizytów, uczymy dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej (w tym techniki szczotkowania) oraz zdrowych nawyków żywieniowych;
  • inscenizujemy wizytę w gabinecie stomatologicznym, oswajając malucha z narzędziami, które tam spotka;
  • zapoznajemy dzieci z procedurami leczenia i podstawowymi zabiegami profilaktycznymi, realizowanymi w gabinecie stomatologicznym – pokazujemy jak wygląda ozonowanie, fluoryzacja, lakowanie i udowadniamy, że nie ma się czego bać!
  • zapoznanie się z pracą stomatologa = świadomy udział w zabiegach profilaktycznych i leczniczych.
  • zapoznanie uczestników ze sprzętem znajdującym się w gabinecie.
  • demonstracja niektórych narzędzi, lekarstw i materiałów wykorzystywanych w gabinecie.
  • instruktaż higieny jamy ustnej na modelu plastikowym
  • ortodoncja, jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
    – asymetria w rysach twarzy
    – szkodliwe nawyki (ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca, smoczka)
    – wada wymowy
    – oddychanie ustami
    – dysfunkcja języka
    – stale otwarta buzia
    – przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
    – nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka
    – nieprawidłowe uszeregowanie zębów nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami