POKONAJ TEN STRACH… W CYKLICZNYCH WARSZTATACH Z PSYCHOLOŻKĄ W MIŚKU

Strona dostosowana jest dla potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.

„Strach wyrasta wokół mroczny las, osacza z każdej strony,
A martwy bezruch ostrzem tną złowieszcze skrzeki wrony.
Na ucho coś mi szepcze strach, lecz nigdy nie odpowie,
Gdzie wyrósł ten złowrogi las – czy tylko w mojej głowie?”
L. Walden, R. Jones
Najważniejsze, by zidentyfikować ten strach! I nazwać go…
W warsztatach wykorzystaliśmy jedną z metod pracy z dzieckiem. Próbowaliśmy Narysować Ten Strach!… Jeśli już go mamy możemy zniszczyć, wyrzucić do kosza, przez okno, potargać na drobne kawałki, a innym razem możemy wyrzucić go za siebie!…Nie każdy strach da się wyrzucić (np. ciemność). Więc może, by oswoić się z tym potworem?! Dorysuj mu czapkę, wąsy albo coś zabawnego……Często to pomaga!
Bardzo ważne jest Wsparcie dziecka i rozmowa o tym czego się boi.!.. Nie wolno nam lekceważyć problemu malucha!…
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że strach jest ważny i potrzebny, że spotyka każdego z nas i nie ma powodu, by się go wstydzić. Wcale nie musi być naszym wrogiem – wręcz przeciwnie, może mobilizować nas do działania.
Gdyby jednak te strachy rozpanoszyły się w stopniu utrudniającym codzienne funkcjonowanie i stały się lękiem nie czekajmy – ono czeka na naszą pomoc. Czasami potrzebna jest pomoc specjalisty, może wesprzeć dziecko, rodzica w uporaniu się z tym problemem… Nie bójmy się z tej pomocy skorzystać, bo przecież dzieci nie chcą się bać – one tylko nie wiedzą jak przestać.

Podczas warsztatów dzieci miały możliwość skorzystania z najnowszej, zamówionej specjalnie na tę okazję literatury z biblioteki MIŚKA, m. in.
H. Adelmana „Sposób na strach”
P. Bourgeois „Franklin boi się ciemności”, „Franklin boi się burzy”, „Franklin idzie do szpitala”
M. Młodnicka „Strach ma wielkie oczy”
U. Młodnicka, A. Waligóra „Odwagi Pinku”
R. Bright, J. Field „Koala, który się trzymał”, „Mysz, która chciała być lwem”
R. Hargreaves „Mała straszka”
A., Ch. Chien „Gucio się boi”
T. Oziewicz „Co lubią uczucia?, „Co robią uczucia?”
Z. Stanecka, M. Oklejak „Basia. Wielka księga o uczuciach”
M. Korbiel „Bajki mają moc”
W. Kołyszko, J. Tomaszewska „Smutek i zaklęte miasto”
L. Walden, R. Jones „Uczucia”
M. Gruca „Przygody Fenka Wizyta u dentysty”